Miód jest bardzo popularną substancją w Polsce. Często wykorzystuje się go do słodzenia herbaty czy kawy, do wypieków albo jako dodatek do różnych dań. Istnieje bardzo wiele jego odmian, z czego bardzo popularną stanowi odmiana nawłociowa. Czy ten rodzaj jest zdrowy? Jakie właściwości ma miód nawłociowy?
Miód nawłociowy - właściwości i korzyści ze spożywania
Właściwości miodu nawłociowego znane i cenione są od bardzo dawna. To bardzo popularna, ale też jedna z najcięższych do dostania odmian tej słodkiej substancji. Pozyskuje się go z kwiatów nawłoci pospolitej. Miód ten wykazuje przede wszystkim właściwości antybakteryjne, działa moczopędnie oraz rozkurczowo. Substancja ta bogata jest we flawonoidy (w tym kwercetynę), a także kwasy organiczne i garbniki. Nie sposób nie zwrócić uwagi na dużą ilość zawartości witamin. Miód ten doskonale się sprawdza przy chorobach układu krążeniowego i serca, jego spożywanie przeciwdziała miażdżycy i jest pomocne przy regulacji ciśnienia tętniczego.
Miód nawłociowy ze względu na te wyjątkowe właściwości lecznicze wykorzystywany jest przede wszystkim w kuchni. To smaczny i zdrowy dodatek do wielu dań, np. płatków śniadaniowych lub owsianki, kanapek, naleśników, owoców albo naturalnego jogurtu. Warto stosować go również do wypieków i słodzić nim napoje zamiast cukrem. Jeżeli nie przepadasz za słodkimi daniami to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spożywać go samodzielnie. Aby wykorzystać maksymalne korzyści dla zdrowia, powinno się go używać regularnie. Jednak zalecana dzienna dawka miodu nawłociowego nie powinna być większa niż 40 g. Miód ten można rozpuszczać też w wodzie. W takiej formie organizm przyswaja o wiele łatwiej substancje odżywcze.
Gdzie kupować miód nawłociowy?
Miód nawłociowy jest ciężki do pozyskania. Wynika to z tego, że roślina, z której się go pozyskuje, kwitnie tylko pod koniec lata i przez całą jesień. A w tym okresie spada aktywność pszczół i szykują się one do zimy. Dlatego, aby mieć pewność, że kupiony miód to prawdziwa odmiana nawłociowa i zachowuje swoje właściwości, zakupu należy dokonać w sprawdzonej pasiece albo w naturalnych delikatesach, które specjalizują się w sprzedaży ekologicznej żywności.